رزومه استاد سامان ضرابی

سامان ضرابی در سال ۱۳۵۳ در تهران متولد شد. فراگیری موسیقی را از سال ۱۳۶۴ نزد سعید ثابت با نوازندگی سنتور شروع کرد و پس از  سه سال با اتمام دستور سنتور و دوره ابتدایی فرامرز پایور ادامه آموزش را در کلاس‏های آقای نادر سینکی تا پایان دوره عالی سنتور ادامه داد.

در سال ۱۳۷۹ با حضور در کلاس استاد فرامرز پایور تمام آثار مکتوب و دست نویس ایشان را طی چهار سال دوره و درس گرفت. در سال ۱۳۸۲ نواختن گیتار کلاسیک را به طور جدی نزد آقای پژمان رحیمیان آغاز کرد و نیز برای دوره کوتاهی از کلاسهای آقای کیوان میرهادی بهره مند شد.

در سال ۱۳۸۳، با شرکت در کلاسهای خصوصی استاد حسین دهلوی، کتاب “پیوند شعر و موسیقی آوازی” را نزد ایشان فراگرفت. وی با نواختن سه تار، عود و تنبک نیز آشنایی دارد.

آثار استاد سامان ضرابی

آثار درویش خان برای سنتور 1

آثار درویش خان برای سنتور ۱
با تنظیم استاد سامان ضرابی

آثار درویش خان برای سنتور 2

آثار درویش خان برای سنتور ۲
با تنظیم استاد سامان ضرابی

اجرای آثار درویش خان بر روی سنتور توسط سامان ضرابی به همراهی تمبک سیامک بنایی. این دو سی‌دی همه‌ی آثار درویش خان را شامل می‌شود. نت‌های این آثار به طور جداگانه در یک کتاب چاپ شده‌اند.

آلبوم دستور سنتور ۱

آلبوم دستور سنتور ۱
با اجرای استاد سامان ضرابی

درباره‌ی این اثر، به قلم سامان ضرّابی می‌خوانیم:«کتاب دستور سنتور جزو نخستین کتاب‌هاى آموزش ساز در ایران بود که کاملا روشمند و بر اساس تکنیک‌هاى مضرابى نوشته شد.

آلبوم دستور سنتور 2

آلبوم دستور سنتور ۲
با اجرای استاد سامان ضرابی

 آنچه در این کتاب بیشتر به آن توجه شده تنوع در اجراى مضراب‌هاى راست و چپ است تا توجه به تنوع ریتمیک قطعات. اجراى حاضر دقیقا بر مبناى آوانویسی آهنگ‌ها و سرعت نوشته ‌شده در بالاى قطعات است که بدون کم و کاست اجرا شده‌اند.

آثار استاد ابوالحسن صبا

آثار استاد ابوالحسن صبا
با تنظیم و اجرای استاد سامان ضرابی

این مجموعه شامل ۲۵ قطعه است که در کتاب دوره‌های سنتور استاد ابوالحسن صبا موجود نیست. علت جمع‌آوری و تنظیم این قطعات آشنا شدن هنرجویان با بعضی از آثار استاد صبا است. همچنین از ردیف ویلُن اقتباس شده و بیشتر ساده کردن آنها برای استفاده‌ی هنرجویان تازه‌کار است که در کنار آموزش ردیف از این‌گونه قطعات نیز غافل نباشند.

آثار استاد روح الله خالقی

آثار استاد روح الله خالقی
با تنظیم و اجرای استاد سامان ضرابی

درباره‌ی این کتاب به قلم سامان ضرّابی می‌خوانیم:«مجموعه‌ی حاضر شامل بیست قطعه‌ی منتخب از آثار استاد روح‌الله خالقی است. تنظیم اصلی این آثار که توسط خود استاد صورت گرفته، متناسب با اجرای گروهی بوده و طبیعی است لطف اجرا و شنیدن دوباره‌ی این قطعات و تصانیف باز هم به ‌صورت گروهی است تا با یک ساز تنها.

رقص سنتور 1 سامان ضرابی

رقص سنتور ۱
نویسنده استاد سامان ضرابی

این کتاب شامل قطعات موسیقی به نام های :
یه غریبه، مینای دل، رعنا، جمعه، گل ارکیده، به من نگو دوست دارم، حیف، چشمون سیاه، ناز اشک، غصه، یه پنهون، دل بازیگوش، گل بی گلدون، مهتاب، تب عشق، مدادرنگی، شب عید، گل گلخونه من، کج کلاه، خان، می خونه، راز دل و …

رقص سنتور 2 سامان ضرابی

رقص سنتور ۲
نوییستده استاد سامان ضرابی

این کتاب شامل قطعات موسیقی به نام های :

گنجشکک اشی مشی، دریاچه نور، رقص شکوفه ها، پرنده، غزال، کفتر کاکل به سر، بوی گندم، قصه عشق، بنفشه، تولدت مبارک، خوابم یا بیدارم، بگذر زمن، یه دختر دارم، دل حیرون، درویش، کلبه من، گلواژه، سوغاتی، چشم من و …

قطعات موسیقی مجلسی

قطعات موسیقی مجلسی
با اجرای استاد سامان ضرابی

«قطعات موسیقی مجلسی» پایور معرّف قطعاتی از موسیقی سنتی (کلاسیک) ایرانی‌اند که به فراخور شنیدار مخاطبان کم ترآشنا با موسیقی سنتی ساخته یا تنظیم شده‌اند و درک این قطعات برای مخاطبان غیرحرفه‌ای می‌تواند راحت‌تر و لذت بخش‌تر باشد. «قطعات موسیقی مجلسی» را شاید بتوان حاصل تلاش یک موسیقیدان حرفه‌ای برای ایجاد رپرتواری همه‌فهم‌تر دانست